Květen

31. května 2006 - Petr Sokol
31 Kvě

ODS oslavila 15 let od svého založení
  
Občanská demokratická strana oslavila na konci dubna 15 výročí svého založení. Při této příležitosti připravila řadu akcí připomínajících výročí ustavujícího kongresu strany, který proběhl 20.–21. dubna 1991 v Olomouci. Hlavní program oslav byl proto soustředěn právě do hanácké metropole, kde se konala 21. dubna konference 15 let české a slovenské pravicové politiky. Kromě předsedy Mirka Topolánka a dalších představitelů strany se jí zúčastnili i slovenský premiér Mikuláš Dzurinda nebo státní tajemnice ministerstva zahraničí Magda Vášaryová. Zdravici konferenci zaslal i prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus. Oslavy v Olomouci byly určeny nejen pro politiky, ale i pro veřejnost. V jejich rámci proběhl koncert Pražského komorního orchestru a velkolepý ohňostrojem. O den později byl připraven kul­tur­ně­-spo­le­čen­ský program 15 let společně po modré v areálu olomouckého letního kina.


Společné prohlášení předsedy SDKÚ-DS a předsedy ODS
  
Mirek Topolánek a Mikuláš Dzurinda podepsali 21. dubna – v den 15. výročí založení ODS – v Olomouci společné prohlášení následujícího znění:

   Občanská demokratická strana a Slovenská křesťanská a demokratická unie – Demokratická strana představují nejsilnější středopravicová politická uskupení v našich dvou sousedních zemích, které jsou svázány tak jako žádné jiné dvě evropské země.
   Máme společné tragické zkušenosti s oběma velkými totalitními hnutími minulosti – komunismem a fašismem (nacismem). Ty nám velí být v tom nejlepším slova smyslu antikomunisty i antifašisty. Jsme také velmi ostražití, když nám někdo slibuje budování ráje na zemi, byť by nesl libě znějící názvy jako moderní sociální stát či společnost sociálních jistot. Jako protiváhu nabízíme svobodu, odpovědnost a skutečnou spravedlnost a solidaritu.
   Důvěřujeme občanům. Sdílíme společnou víru, že stát by měl dělat jenom to, co občané nemohou zajistit vlastními silami. A měl by jim vytvářet nejlepší podmínky pro jejich aktivitu, seberealizaci a motivaci.
   Naše země mají před sebou slibnou perspektivu. Slovensko se pod vedením středopravicové vlády Mikuláše Dzurindy stalo vzorem pro uskutečňování ekonomických reforem. Přejeme si, aby se po červnových volbách na stejnou trajektorii vydala i Česká republika. Tato šance by zůstala nevyužita bez rozsáhlých reforem daní, penzijního systému, zdravotnictví, veřejné správy, vzdělávacího systému, práva. Slovensko je příkladem odvahy k reformám. Odvahy k reformám, které slaví úspěchy. Taková odvaha je vlastní i ODS.
   Vstupem do Evropské unie a NATO nekončí dějiny našich zemí, našich národů. Členství v obou společenstvích naopak chápeme především jako prostředek k uskutečnění bytostných zájmů našich občanů. Tedy především bezpečnosti, ekonomické prosperity, zvyšování životní úrovně a udržení národní identity.
   Naše společná minulost i prožívaná současnost dokazuje, že jediná možná politika, domácí i zahraniční, je politika realistická. Lakování věcí na rudo či oranžovo přenechme socialistům a komunistům. Naše politika skloubí chtěné s možným. Naše politika je založena na skutečné spolupráci, která odstraňuje bariéry. Naše politika je založena na odvaze a odpovědnosti. Naše politika je politikou budoucnosti.


ODS odstartovala ostrou kampaň
  
Občanská demokratická strana 2. května představila podrobný volební program. Jeho zveřejnění předcházela prezentace marketingové podoby programu, zahájená koncem března. Každý týden ODS předkládala jedno z celkem pěti volebních témat. Každé z nich má svého programového garanta – ekonomiku a podnikání prezentoval Vlastimil Tlustý, téma rodiny a vzdělání Petr Nečas, program pro zdraví a důstojné stáří představila Miroslava Němcová, Ivan Langer se zaměřil na téma bezpečnosti a spravedlnosti, garantem programu pro vyšší zaměstnanost se stal Petr Gandalovič. Kromě těchto pěti základních volebních témat ODS představila jednotlivé „resortní balíčky“ – živnostenskou patnáctku, prostředí pro zdravý život, legislativní manifest, program pro český venkov a devatero pro vzdělávací systém. Podrobný volební program, který byl následně představen na předvolební konferenci v pražském Slovanském domě, je rozšířenou verzí již zveřejněných volebních témat. Jeho součástí jsou také regionální programy pro každý z čtrnácti krajů České republiky. V rámci konference vystoupilo všech 14 krajských lídrů a zástupci krajů a obcí.


ODS k Macek vs. Rath
  
Předseda ODS Mirek Topolánek vyzval Miroslava Macka, aby kvůli napadení ministra zdravotnictví Davida Ratha, ke kterému došlo 20. května, zvážil členství v ODS. Podle Topolánka byla Mackova reakce absolutně neadekvátní. Macek by měl podle předsedy ODS zvážit své členství ve straně, protože tím poškozuje její obraz. Stejný názor vyjádřil i první místopředseda ODS Petr Nečas. Oficiální prohlášení strany následně uvedlo, že se ODS distancuje od způsobu, jakým Miroslav Macek řešil svůj spor s Davidem Rathem na sněmu České stomatologické komory, jakkoli pro něj a jeho ženu má lidské pochopení a jakkoli doktor Rath ve svých osobních urážkách zachází příliš daleko. Případem se naopak odmítlo zabývat místní sdružení ODS v Zábřehu, jehož je Macek členem.