Mýtus dvojbarevné České republiky - Petr Sokol

03. července 2006
03 Červ

Krátce po volbách začal na Internetu kolovat vtip vyzývající Moravany zdržující se v Ústeckém kraji, aby se urychleně vrátili domů kvůli možné změně státních hranic.

Autor vycházel z barevných mapek, které se objevily v televizi v průběhu vyhlašování voleb. Česká republika zde byla nekompromisně rozdělena na modrou, proodeesáckou českou část a oranžovou, v níž získala převahu sociální demokracie. Jedinou výjimkou v modrém moři byl právě Ústecký kraj. Má to snad znamenat, že západní část České republiky je geneticky pravicová a východní levicová, takže stačí přestěhovat levicové „Moraváky“ z Ústeckého kraje a pravice bude ovládat celé Čechy? To ani v nejmenším.

OKRESNÍ MĚŘÍTKO

Jednoduché volební dělení na Čechy a Moravu začne pokulhávat, pokud se podíváme o úroveň níže, na okresy tvořící tradiční politickou jednotku. Na mapě okresních vítězů totiž už dělení na Čechy a Moravu neuvidíme. Naopak do modrých Čech se zakusuje oranžový pás, který tvoří kompaktní území složené z několika okresů Středočeského kraje (Příbram, Benešov, Kutná Hora), dvou jihočeských okresů (Strakonice a Jindřichův Hradec) a jižní poloviny Pardubického kraje (Chrudim a Svitavy). Toto území navazuje na okresy Vysočiny a je spojeno s oranžovou Moravou. Sociální demokracie navíc vyhrála také na severozápadě Čech. Tam dominovala ve třech okresech Ústeckého kraje (Most, Chomutov a Louny) a na sousedním středočeském Rakovnicku. Druhý ostrůvek oranžové barvy na severozápadě Čech pak vytvořily sousedící okresy Sokolov a Tachov. Modré ODS se naproti tomu podařilo kontrovat jen ve třech moravských okresech. Na Valašsku ODS vyhrála na Zlínsku a Vsetínsku. K tomu přidala vítězství ve čtyřsettisícovém Brně, které je samo o sobě větší než několik českých krajů. Jasné svědectví, že vytvářet volební mapy podle krajů je nepřesné a schematické. Pokud by někdo chtěl oddělovat pravicové a levicové oblasti, musel by rozřezat celou republiku napříč.

ZISKY A ZTRÁTY

Ani když spočítáme zisky a ztráty dvou největších stran oproti minulým volbám, nevychází nám, že by volby 2006 způsobily vznik modrých Čech a oranžové Moravy.

Obě velké strany získaly v letošních volbách hlasy i procenta navíc. Oproti volbám v roce 2002 výrazně (o víc než devět procent) stoupla účast voličů, takže nárůst hlasů a procent tvoří dvě odlišné veličiny. ODS zaznamenala v obou ohledech vzestup ve všech krajích. Nejvíce si procentně polepšila v Praze, kde její procentní zisk narostl o čtrnáct a půl procenta, a ve Středočeském kraji (plus 12 procent), nejméně naopak přibyla procenta na Vysočině a v Moravskoslezském kraji (plus osm procent). Jinak tomu bylo v absolutních hlasech, kde přibylo občanským demokratům rekordních 68 procent hlasů ve Středočeském kraji. Na dalších místech v tomto ohledu se ale už nacházejí dva moravské kraje: Olomoucký a Zlínský - (oba plus 66 procent). Naopak nejméně nových absolutních hlasů získala ODS za čtyři roky na Vysočině (55 procent), na Královéhradecku (56 procent) a v Praze (59 procent) a Plzeňském kraji (59 procent).

Sociální demokraté si polepšili ve všech krajích v kategorii hlasů, ale v Praze jim přibylo jen 1334 hlasů (plus 0,8 procenta). Šestatřicet procent nových hlasů naopak přinesl premiér Jiří Paroubek, kandidující v Ústeckém kraji. Podíváme-li se na procentní zisky, ČSSD dokonce ztratila v Praze (o více než dvě procenta) a ve Středočeském kraji. Rekordní procentní zisky zaznamenala největší levicová strana v Ústeckém kraji (plus šest procent) a v Moravskoslezském a Zlínském kraji (v obou plus čtyři procenta).

Zajímavá je velká stabilita toho, odkud pocházejí hlasy pro obě velké strany. Před čtyřmi lety pocházelo 17 procent hlasů ODS z Prahy, 49 procent z Čech (mimo Prahu) a 33 procent z Moravy a Slezska (včetně celého kraje Vysočina). Letos se tento poměr změnil jen o desetiny procent. A překvapivě v neprospěch Prahy, které dvě desetiny procenta „utekly“ ve prospěch zbytku Čech. Podíl Moravy zůstal stejný.

U ČSSD klesl podíl hlasů pocházejících z Prahy z deseti na osm procent. Ta dvě procenta přibyla Moravě, odkud letos pocházelo 45 procent z hlasů sociálních demokratů. Stabilní zůstal podíl hlasů z Čech (47 procent).

Jak můžeme vidět, ve volbách 2006 nedošlo k žádným velkým revolucím, jen zakonzervování geografických pozic obou rozhodujících velkých stran, jak existovaly již v minulých volbách.

Zdroj: Reflex 25/2006

19.06.2006
Reflex