Ne zákulisním dohodám s ČSSD! - Zbyněk Klíč

03. července 2006
03 Červ

Hospodářské noviny zveřejnily ve svém úterním vydání informaci o blížící se vládní dohodě mezi ODS a sociální demokracií (HN, 20. 6.: Rýsuje se dohoda ODS a ČSSD). Tato informace obsahuje tezi, že trojkoalice ODS, KDU-ČSL a zelených nezíská důvěru Sněmovny a "nezbude" tedy jiná možnost než dohoda ODS a ČSSD. Způsob této dohody ovšem vzbuzuje řadu pochybností.
Je pochopitelné, že za stávající situace je možné uplatnit několik vládních konfigurací, včetně menšinové vlády ODS s tolerancí ČSSD. Vše by snad s přimhouřením obou očí bylo v pořádku, kdyby se ODS paralelně nesnažila získat důvěru Sněmovny v šiku s dvěma programově nejbližšími stranami. V prvním odstavci předložený scénář tak vzbuzuje zdání divadla, že koaliční dohoda a programové shody ODS, KDU-ČSL a Strany zelených jsou jen "naoko" a ve skutečnosti se již počítá s jinou alternativou.
Trochu groteskně působí v této souvislosti prohlášení dosluhujícího premiéra Paroubka o tom, že "občané nám (ODS a ČSSD) dali mandát, abychom se dohodli". Dovoluji si tvrdit, že voliči ODS či ČSSD se ve volbách rozhodovali na základě všemožných motivů, jen ne tohoto.
Další nelogický krok představuje úvaha o případné eliminaci KDU-ČSL jako koaličního partnera. ODS v celé předvolební kampani deklarovala vůli utvořit černo-modrou koalici s lidovou stranou a i program KDU-ČSL se vydal evidentně vpravo. Obrovským ústupkem sociální demokracii by bylo zavrhnout tuto přirozenou spolupráci a byl by to i hazard v osamocené koalici se zelenými. Obětování ideového spojence na oltář agresívní ČSSD není dobré pro demokracii ani pro ideály politiky.
Spolupráce ODS s ČSSD na této bázi je pro mě nepřijatelná. Politika byla, je a bude soubojem idejí. Jejich popíráním pouhým matematickým přepočtem mandátů činíme z politiky pouhý koníček sociálních konstruktérů, kteří pohrdají sociálním zázemím stran, jejím programem a vizí. ODS by měla vyvíjet maximální úsilí o zisk sněmovní podpory s KDU-ČSL a zelenými a neměla by se dopředu paktovat se svým úhlavním sokem.

Zdroj: Hospodářské noviny, iHNed.cz

26.06.2006
Hospodářské noviny