Paukrtová navrhuje omezit legislativní velkovýrobu

13. července 2006
13 Červ

Návrh zákona o legislativním stop-stavu představila senátorka a předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová. Zákon by měl omezit velké množství přijímaných zákonů a přidávání „přílepků“, které přináší Poslanecká sněmovna a ministerstva. Paukrtová předloží normu Senátu v srpnu.

Paukrtovou ke změně přimělo obcházení legislativního procesu formou „přílepků“. Jedná se o novely, které poslanci přidávají k nesouvisejícím normám v konečné fázi projednávání zákonů.

Příkladem je insolvenční zákon, který schválili poslanci letos. Na zákon navěsili všechno, co nestihli projednat. Jednalo se o 96 přílepků, které s původním návrhem neměly nic společného.

Senátorka navrhuje změnu některých bodů Ústavy České republiky. Domnívá se, že změny se nebudou líbit parlamentu ani ministerstvům. Usiluje také o změnu v jednacím řádu sněmovny. Například o zvýšení váhy prezidentského veta. Pokud by prezident vrátil zákon, tak by vrácený zákon musely přehlasovat obě komory parlamentu.

Do zákona o legislativním stop-stavu chce Paukrtová začlenit zvýšení počtu členů komory pro podání návrhu, zamezit rozsáhlým a skrytým úpravám, které neprošly řádným projednáním nebo zavedení veřejného projednávání návrhů zákona. Jedná se o tzv. „hromadnou připomínku“, která má podporu 500 občanů. Připomínka by měla stejnou důležitost jako připomínka ministerstva a předkladatel zákona by ji musel projednat.

Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že ze současného legislativního procesu pramení nekvalita zákonů, které je nutné neustále novelizovat: „Návrh zákona předpokládá rozsáhlé změny Ústavy, ale na to by byl potřeba komplexní konsensuální návrh, který by získal podporu napříč politickým spektrem. Obávám se, že taková shoda nehrozí."

Podle Mrklase se dá očekávat, že něco podobného předloží i vláda, protože ODS, KDU-ČSL nebo Strana zelených mají v programu omezení byrokracie. "Není vyloučeno, že by se návrh paní Paukrtové a vlády mohl v určité rovině potkat. Změny vidím spíš v úpravě jednacích řádů obou komor než v rovině ústavní,“ doplnil Mrklas.

Zdroj: EURO Online

28.06.2006
EURO Online