Recenze filmu World Trade Center pro studentské noviny Agora - Zbyněk Klíč

16. srpna 2006
16 Srp

USA, 2006, UIP/Paramount
Režie: Oliver Stone
Hlavní postavy: Nicolas Cage (John McLoughlin), Michael Pena (Will Jimeno)  

Realističnost a nebezpečná blízkost – a to prostorová i časová. To jsou nejvýznamnější atributy nového filmu Olivera Stona World Trade Center. Film pojednává o osudech dvou policistů, jimž se každodenní služba v ulicích Manhattanu změnila v dvanáctihodinový souboj o přežití v ruinách Světového obchodního centra. Film zároveň paralelně vypráví zdrcující osudy rodin obou mužů a v pozadí i vnitřní souboj vojáka námořní pěchoty.
Film přináší řadu emociálních okamžiků a je až mrazivé sledovat okamžiky pouze několik let staré a takové, které se nás prostřednictvím televizní obrazovky bezprostředně týkaly. Právě proto film vtahuje své diváky bezprostředně do děje a je jen těžké sledovat vypjaté filmové sekvence s objektivním nadhledem. Realističnosti celého vyprávění přispívá i věrně ztvárněné kulisy.
Film je především o víře – víře policistů v přežití, víře rodin v konečný zdárný osud manželů a otců a víře jednotlivce v jeho poslání na zemi. Je memoárem jednoho krutého dne západní civilizace, obrazem jejího boje na jejímž pozadí se vynořují její reálné vlastnosti. Ironik by mohl podotknout, že je výborným učebním materiálem pro všechny hlasatele odzbrojení, kritiky amerického imperialismu a utopické zastánce celosvětového míru…

Více o filmu (externí odkaz)

16.08.2006